Archiwum aktualności

Uważajmy na oszustów

17 listopada 2011

Policjanci ze Stalowej Woli poszukują oszustki, która w we wtorek po południu oszukała pracownicę jednej z cukierni na terenie miasta. Ekspedientka straciła 220 złotych. Sposób działania oszustki jest nową metodą, przy pomocy której przestępcy wyłudzają pieniądze, dlatego przestrzegamy mieszkańców miasta i powiatu i apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Do oszustwa doszło we wtorek około godz. 15 w Stalowej Woli przy ulicy Poniatowskiego. Jak ustalili policjanci w rozmowie z pokrzywdzoną w tej sprawie 34-letnia kobietą do cukierni weszła około 50-letnia kobieta i zapytała ekspedientkę, czy ma kontakt ze swoją szefową, na co pracownica odpowiedziała, że tylko telefoniczny. Wówczas kobieta wyjęła z kieszeni telefon i wykonała połączenie. Rozmawiała z kimś, a po zakończonej rozmowie powiedziała 34-latce, że za chwilę zadzwoni szefowa. Po około 5 minutach kobieta, która przyszła do cukierni odebrała telefon i prowadziła rozmowę w obecności ekspedientki. Z treści tej rozmowy wynikało, że rozmawia z właścicielką lokalu i że zgodnie z umową "załatwiła dwie rzeczy po 110 złotych", a pieniądze odbierze od pracownicy z utargu.

Następnie kobieta przekazała ekspedientce przesyłkę przeznaczoną dla właścicielki, a ekspedientka wypłaciła jej 220 złotych. Po chwili 34-latka z ciekawości zajrzała do reklamówki i okazało się, że znajdują się tam dwa swetry. Zaniepokojona skontaktowała się z pracodawczynią, która oświadczyła, że nic nie zamawiała i że stała się ofiarą oszustwa.

O całym zdarzeniu 34-latka powiadomiła Policję. Funkcjonariusze ustalili rysopis oszustki. To kobieta w wieku około 50 lat, szczupłej budowy ciała, wzrostu około 160 cm, włosy długie, szpakowate, częściowo farbowane na rudy kolor, zaczesane do tyłu i spięte w kucyk. Ubrana była brązową błyszczącą kurtkę z kapturem i czarne spodnie. Oszustki poszukują stalowowolscy policjanci.

To nowa metoda działania oszustów na terenie powiatu stalowowolskiego. Ponieważ zbliżają się święta, oszuści mogą nasilić swoje działania, dlatego apelujemy o ostrożność, gdy ktoś nieznajomy składa nam "zaskakującą, niecodzienną propozycję" lub okazjonalny zakup "atrakcyjnych" towarów. Nie dajmy się zwieść atrakcyjnym ofertom i propozycjom. Jeśli intruzi są natrętni i mamy podejrzenia co do ich uczciwości powiadamiajmy o tym Policję.Znicz 2011 - zmiany w organizacji ruchu

28 października 2011

Policyjna akcja "Znicz" w powiecie stalowowolskim rozpocznie się 28 października 2011 roku i potrwa do 01 listopada. Służbę na drogach będzie pełnić więcej policjantów niż zwykle. Ich zadaniem będzie przede wszystkim pomoc uczestnikom ruchu drogowego oraz zapewnienie płynności ruchu, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy.

 

Dlatego też policjanci apelują do kierowców:

 • stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy, zachowajmy cierpliwość,
 • policjanci pomogą dotrzeć do parkingów, w razie problemów objaśnią drogę,


Kierowcy, którzy będą łamać przepisy, zwłaszcza:

 • przekraczać dozwoloną prędkość,
 • wymuszać pierwszeństwo,
 • nieprawidłowo wyprzedzać,
   

muszą liczyć się z konsekwencjami.

Pamiętajmy również, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem! Policjantów wspomagać będą radary i fotoradary. Patrole policyjne, często nieumundurowane będą pełnić służbę w okolicach nekropolii i strzec nas przed kieszonkowcami.

Na terenie powiatu stalowowolskiego wystąpią następujące zmiany w organizacji ruchu:

1. STALOWA WOLA:

a) cmentarz komunalny przy ulicy Ofiar Katynia. Na ulicy Ofiar Katynia po stronie przeciwnej do cmentarza zostanie umieszczony znak "zakaz zatrzymywania". Na ulicy Bojanowskiej dopuszczone zostanie parkowanie na obu jezdniach ( droga dwujezdniowa ) w następujący sposób: w kierunku na Bojanów - parkowanie pod skosem na lewym pasie ruchu; od strony Bojanowa - parkowanie pod skosem na prawym pasie ruchu.

 b) cmentarz przy ulicy Rozwadowskiej i Klasztornej. Na ulicy Klasztornej po obu stronach zostaną umieszczone znaki "zakaz zatrzymywania"  


2. GMINA ZALESZANY:

a) miejscowość Turbia (odcinek drogi krajowej nr 77 ). Po stronie przeciwnej do cmentarza  zostanie umieszczony znak "zakaz zatrzymywania"

 b) miejscowość Zaleszany ( odcinek drogi krajowej nr 77). Po stronie przeciwnej do cmentarza zostanie umieszczony znak "zakaz zatrzymywania".  


3. GMINA RADOMYŚL NAD SANEM:

a) miejscowość Antoniów (odcinek drogi wojewódzkiej nr 854). Po stronie przeciwnej do cmentarza zostanie umieszczony znak "zakaz zatrzymywania"

 b) miejscowość Wola Rzeczycka (odcinek drogi wojewódzkiej nr 856). Po stronie przeciwnej do cmentarza zostanie umieszczony znak "zakaz zatrzymywania"

 c) miejscowość Radomyśl nad Sanem. Cmentarz usytuowany jest przy drodze powiatowej nr P1006R. Po obu jej stronach zostaną umieszczone znaki "zakaz zatrzymywania".

 Na terenie gminy Bojanów, Pysznica i Zaklików nie są planowane żadne zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach.


Stalowowolscy policjanci apelują o bezwzględne stosowanie się do znaków zakazu zatrzymywania i wykonywania poleceń policjantów kierujących ruchem na drodze. W przypadku gdy pojazd będzie zaparkowany w miejscu, gdzie jest to zabronione i będzie utrudniał ruch zostanie odholowany na parking strzeżony.Uchronić przed zamarznięciem

18 października 2011

Jesień i zima to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla tych, którzy w mroźne dni oraz noce przebywają bez dachu nad głową. Każdego roku policjanci odnotowują przypadki zgonów, których przyczyną jest właśnie nadmierne wychłodzenie organizmu.

W związku z tymi zagrożeniami policjanci podejmują wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu.

Policjanci patrolują też miejsca, w których często przebywają bezdomni. Sprawdzają dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. W tych działaniach Policja współpracuje z samorządami, ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi.

Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię, dla osób bezdomnych z województwa podkarpackiego potrzebujących pomocy. Pod bezpłatnym numerem 987 pomoc mogą uzyskać także poszkodowani na skutek przemocy domowej. W okresie zimowym w szczególny sposób monitorowane są zjawiska przemocy w rodzinie, gdyż ucieczka z domu w tym czasie może mieć tragiczne skutki. Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, w zakładce Centrum Zarządzania Kryzysowego można również znaleźć wykazy placówek, które udzielają pomocy w takich przypadkach: środowiskowych domów samopomocy, placówek opiekuńczow-wychowawczych, placówek prowadzących dożywianie, udzielających wsparca i domów pomocy społecznej.

Policja apeluje! Na najbliższe dni prognozowane są niskie temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie bądźmy obojętni wobec osób leżących na poboczach drogi, skwerach czy przystankach. Zwracajmy również uwagę na osoby, których zachowanie wskazuje, że mogą się znajdować w stanie nietrzeźwości. Policjanci liczą na pomoc z Państwa strony - jeden telefon może uratować człowieka przed zamarznięciem. Kierujący motorowerem wjechał w barierkę mostu


17 październik 2011

W sobotę po południu policjanci ze Stalowej Woli pracowali na miejscu wypadku drogowego, w którym ucierpiał 47-letni motorowerzysta. Mężczyzna uderzył jednośladem w barierkę mostu na rzece Bukowa. Z urazem głowy trafił do stalowowolskiego szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku.

Do zdarzenia doszło w sobotę około godz. 13.30 w miejscowości Jastkowice (gmina Pysznica). Jak wynika z dotychczasowych wstępnych ustaleń, 47-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu stalowowolskiego kierujący motorowerem marki Romet stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierkę mostu na rzece Bukowa. W wyniku wypadku mężczyzna doznał złamania podstawy czaszki oraz rany głowy i został przewieziony do stalowowolskiego szpitala.

Policjanci na miejscu zdarzenia przeprowadzili oględziny, wykonali dokumentację fotograficzną i szkic, które pozwolą na odtworzenie przebiegu wypadku. Od 47-latka pobrana została krew do badań na zawartość alkoholu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi stalowowolska Policja.

Wypadek z udziałem motorowerzysty

14 październik 2011

Wczoraj przed południem policjanci ze Stalowej Woli pracowali na miejscu wypadku drogowego, do jakiego doszło w miejscowości Bąków. W zdarzeniu ucierpiał 18-letni motorowerzysta, który z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu został przewieziony do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.

Do zdarzenia doszło około godz. 10.15 w miejscowości Bąków. Jak wynika z dotychczasowych wstępnych ustaleń przeprowadzonych na miejscu zdarzenia, 18-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego kierujący motorowerem marki Keeway zderzył się czołowo z samochodem marki Ford Escort, którym jechała 28-letnia mieszkanka powiatu stalowowolskiego. W wyniku wypadku, 18-latek doznał ogólnych potłuczeń i z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu został przewieziony do szpitala w Stalowej Woli. Oboje kierujący byli trzeźwi.

Nad wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności wypadku pracują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.

Zasady parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych

7 październik 2011

Zasady parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych rodzą wiele niejasności. Przypominamy, jak muszą być oznakowane miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych oraz jakie uprawnienia ma osoba niepełnosprawna jeżdżąca samochodem.

Rodzącą najwięcej wątpliwości jest kwestia korzystania z wydzielonych miejsc parkingowych.

Nie należy zapominać o wymogach, jakie musi spełniać dane miejsce parkingowe. Aby miejsce uznać za prawidłowo oznakowane musi mieć znak pionowy D-18 (parking) wraz z tabliczką T-29 (symbol osoby niepełnosprawnej). Zamiennie można stosować znak D-18a (parking - miejsce zastrzeżone) wraz z tabliczką T-29.

Oprócz opisanego oznakowania pionowego niezbędne jest oznakowanie poziome znakiem P-24 (miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej). Dopuszcza się znak P-20 (miejsce zastrzeżone) jako uzupełnienie znaku D-18a. Brak jakiegokolwiek z wymienionych znaków powoduje, że danego miejsca nie można uznać, jako miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej.

Osobą uprawnioną do parkowania na takim miejscu jest osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca samochodem oznaczonym kartą parkingową. Osoba taka może dodatkowo nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju.

Przepisy zezwalają także na parkowanie w takich miejscach kierującemu pojazdem przewożącemu osobę o obniżonej sprawności ruchowej, a ponadto pracownikom placówek zajmujących się opieką nad osobami niepełnosprawnymi.


Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie. Kartę taką wydaje starosta.

Interwencje stalowowolskiej Policji dotyczące parkowania pojazdów nieuprawnionych na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych są częste. Tylko w tym tygodniu policjanci interweniowali kilkakrotnie w związku z takimi zgłoszeniami. Przypominamy, że za takie wykroczenie grozi mandat karny w wysokości 500 złotych i 1 punkt karny.


Pijany kierowca wjechał w rowerzystę

3 września 2011

Wczoraj wieczorem policjanci ze Stalowej Woli pracowali na miejscu wypadku drogowego do jakiego doszło w miejscowości Jastkowice. Pijany kierowca renaulta wjechał w stojącego przy drodze rowerzystę. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.


Do wypadku doszło około godz.18.15 w miejscowości Jastkowice. Jak wynika z dotychczasowych wstępnych ustaleń, 41-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu stalowowolskiego jadąc samochodem marki Renault Laguna zjechał na pobocze i uderzył w stojącego obok drogi 19-letniego rowerzystę, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Okazało się, że kierowca auta jest kompletnie pijany. Badanie wykazało u niego 3,08 promila alkoholu w organizmie.

Rowerzysta i kierowca samochodu zostali przewiezieni do szpitala. 19-latek doznał ogólnych potłuczeń, natomiast 41-latek urazu głowy i kręgosłupa. Na miejscu zdarzenia policjanci przeprowadzili oględziny, wykonali dokumentację fotograficzną oraz szkic. Nad wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia pracują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.


Udaremnili jazdę pijanemu motorowerzyście

11 sierpnia 2011


Pracownicy wykonujący roboty drogowe udaremnili jazdę pijanemu kierowcy motoroweru. 29-letni mieszkaniec powiatu stalowowlskiego jechał jednośladem mając 3,04 promila alkoholu w organizmie. Za swój czyn odpowie przed sądem.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 9:30 w miejscowości Jastkowice na ulicy Armii Krajowej. Policjanci zostali poinformowani przez pracowników wykonujących roboty drogowe, że ujęli oni nietrzeźwego kierowcę motoroweru, który nie reagował na polecenia wydawne przez osobę kierująca ruchem w miejscu wykonywanych robót. Przybyli na miejsce stróże prawa ustalili, że kierowcą jednośladu jest 29-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego. Mężczyzna był pijany. Badanie alkomatem wykazało u niego3,04 promila alkoholu w organizmie. Podczas kontroli okazało się również, że 29-latek jechał bez kasku i miał niesprawny motorower.

Za swoje czyny mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Posterunek Policji w Pysznicy.


Wypadek w Krzakach - ucierpiała piesza

22 lipca 2011Wczoraj po południu policjanci ze Stalowej Woli interweniowali na miejscu wypadku drogowego. W zdarzeniu tym ucierpiała 17-letnia piesza, która wybiegła zza autobusu wprost pod jadący samochód. Młoda kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Do wypadku doszło około godz. 16.15 w miejscowości Krzaki. Jak wynika ze wstępnych ustaleń przeprowadzonych na miejscu zdarzenia kierowca autobusu zatrzymał się w miejscu do tego niewyznaczonym, aby umożliwić wyjście z pojazdu dwóm pasażerkom. Gdy kobiety wysiadły z autobusu jedna z nich, 17-letnia mieszkanka powiatu stalowowolskiego wybiegła zza autobusu wprost pod jadący samochód marki Citroen Xanta, którym jechał 50-letni mieszkaniec Stalowej Woli. W wyniku wypadku 17-latka doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala. Kierowca citroena był trzeźwy.

Na miejscu przeprowadzono oględziny, wykonano dokumentację fotograficzną oraz szkic, które pozwolą na odtworzenie przebiego zdarzenia. Nad wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności wypadku pracują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.


Policjanci na pikniku rodzinnym w Jastkowicach

18 lipca 2011


Piknik Charytatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Rehabilitacyjne Kobiet po Mastektomii w Stalowej Woli to impreza, w której wzięli udział stalowowolscy policjanci. Był on okazją do rozmów o bezpieczeństwie podczas trwających wakacji. Policjanci zorganizowali konkursy dla dzieci i młodzieży, rozdawali także materiały edukacyjne.

W niedzielę w Jastkowicach odbył się Piknik Charytatywny, który stalowowolscy policjanci wykorzystali jako okazję do przekazania wiedzy na temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. Z policyjnej oferty skorzystali dorośli jak również dzieci i młodzież.

Podczas Pikniku policjanci z Zespołu do spraw  Prewencji Kryminalnej i Nieletnich zorganizowali konkursy i zabawy, których tematem był bezpieczny wypoczynek. Dzieciom i ich rodzicom rozdawano materiały dotyczące bezpiecznej kąpieli.Rowerzysta wjechał w samochód


18 lipca 2011

Policjanci ze Stalowej Woli interweniowali wczoraj na miejscu wypadku drogowego, do jakiego doszło w miejscowości Kłyżów. Ucierpiał w nim 13-letni rowerzysta, który najechał na tył samochodu. Chłopiec trafił do stalowowolskiego szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.

Do zdarzenia doszło około godz. 12.30 w Kłyżowie na ulicy Mickiewicza. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów kierowca forda focusa w trakcie jazdy zatrzymał się, aby przepuścić inny pojazd i w tym momencie jadący za fordem 13-letni rowerzysta uderzył w tył auta. W wyniku wypadku chłopiec doznał wstrząśnienia mózgu oraz licznych potłuczeń i został przewieziony do szpitala w Stalowej Woli.

Na miejscu przeprowadzono ględziny oraz wykonano dokumentację fotograficzną. Wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności wypadku zajmą się policjanci z Posterunku Policji w Pysznicy.

 

Nocne poszukiwania 83-letniej kobiety

28 czerwca 2011

14 policjantów, 13 strażaków i przewodnik z psem służbowym szukało zaginionej 83-letniej kobiety, mieszkanki powiatu stalowowolskiego. Starsza pani została odnaleziona dzisiaj nad ranem. Na szczęście zaginionej kobiecie nic się nie stało, zaopiekowała się nią rodzina.


O zaginięciu 83-letniej mieszkanki Jastkowic, Policję powiadomiła jej synowa. Z relacji zgłaszającej wynikało, że teściowa około godz. 20 wyszła do znajomych kupić mleko, a wcześniej miało dojść do sprzeczki pomiędzy starszą kobietą, a jej synem. Około godz. 21, gdy teściowa nie wracała zaniepokojona rodzina zaczęła szukać kobiety na własną rękę. Sprawdzili pobliski teren, zadzwonili do innych członków rodziny, jednak bezskutecznie.

Około godz. 1 w nocy o zaginięciu powiadomiona została stalowowolska Policja. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ustalili rysopis i ubiór zaginionej, ustalili też, że starsza kobieta poruszała się o dwóch laskach. Na miejsce poszukiwań zostały przegrupowane siły ze stalowowolskiej komendy, do działań ściągnięto przewodnika z psem służbowym, przybyli także strażacy ze Stalowej Woli oraz strażacy ochotnicy z Jastkowic.

Rozpoczęto przeczesywanie kompleksu leśnego i poszukiwania zaginionej. Kobiety szukało 27 policjantów i strażaków. W trakcie tych działań około godz. 4 nad ranem jeden z policyjnych patroli zauważył starszą kobietę idącą leśną drogą. Okazało się, że jest to zaginiona mieszkanka Jastkowic. Kobieta została przewieziona do domu i przekazana pod opiekę rodziny. Na szczęście nic się jej nie stało.R
uszyła akcja "Fundusze Europejskie dla najmłodszych"

16 czerwca 2011

 


Wczoraj w Publicznej Szkole Podstawowej w Jastkowicach (gmina Pysznica) stalowowolscy policjanci oraz pracownicy Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Stalowej Woli spotkali się z pierwszakami. Była to okazja do rozmów o bezpieczeństwie nie tylko podczas wakacji.

 

Celem wspólnie zorganizowanego spotkania było między innymi uświadomienie najmłodszym dzieciom zasad bezpieczeństwa na drogach podczas zbliżających się wakacji oraz promowanie wizerunku Unii Europejskiej, a także inwestycji realizowanych ze środków unijnych.

Była też pogadanka o bezpiecznej kąpieli, a potem konkursy. Wszystkie dzieci otrzymały przygotowane przez organizatorów różnorodne elementy odblaskowe. Mogły też obejrzeć policyjny radiowóz i jego wyposażenie.

Chciał wręczyć policjantom łapówkę

 3 czerwca 2011

 

Wczoraj w nocy policjanci ze stalowowolskiej drogówki zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy. Jego kierowca, 39-letni mężczyzna był pijany. Badanie wykazało 1,82 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna zaproponował policjantom 2000 złotych łapówki w zamian za odstąpienie od kontroli. 39-latek trafił do policyjnego aresztu.

Kontrola miała miejsce na terenie gminy Pysznica wczoraj około godz. 22.20. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Volvo z naczepą. Jego kierowca, 39-letni mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało u niego 1,82 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyzna swój problem postanowił rozwiązać za pomocą łapówki. Próbował przekupić policjantów, proponując im w zamian za odstąpienie od kontroli drogowej 2000 złotych. Funkcjonariusze o całym zdarzeniu poinformowali oficera dyżurnego stalowowolskiej komendy i zatrzymali 39-latka.

Resztę nocy mężczyzna spędził w policyjnym areszcie.Gdy wytrzeźwieje usłyszy zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz odpowie za próbę przekupienia policjantów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.


Pożar domu w Sudołach

2 czerwca 2011

 

Dzisiaj w nocy najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapalił się dach budynku mieszkalnego w miejscowości Sudoły. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Policjanci będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia.

Do pożaru doszło dzisiaj w nocy około godz. 0.40 w miejscowości Sudoły na terenie gminy Pysznica. Policjanci ustalili w rozmowie z właścicielką domu, że obudził ją bardzo głośny huk. Po chwili, gdy kobieta wstała poczuła woń dymu w mieszkaniu, a gdy wybiegła przed dom zauważyła palący się dach budynku. Poza 62-letnią właścicielką domu przebywał w nim również  jej 39-letni syn. Osoby te nie odniosły żadnych obrażeń.

W gaszeniu pożaru brało udział pięć zastępów straży pożarnej. Prawdopodobną przyczyną pożaru było uderzenie pioruna. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.


Policyjne dozory dla złodziei drewna

28 maja 2011

Wczoraj, Prokurator Rejonowy w Stalowej Woli zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru wobec dwóch braci, którzy w środę po południu zostali zatrzymani na gorącym uczynku kradzieży drewna.


W środę po południu do policjantów z Posterunku Policji w Pysznicy dotarła informacja o przestępstwie kradzieży drewna w miejscowości Kłyżów. Natychmiastowe działania podjęte przez policjantów doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn. Byli to bracia bliźniacy w wieku 25 lat. Policjanci zatrzymali ich w momencie, gdy piłą spalinową cięli drewno olchy na mniejsze kawałki.

25-latkowie usłyszeli zarzut kradzieży, a jeden z nich dodatkowo jeszcze zarzut jazdy ciągnikiem pod wpływem alkoholu oraz złamania sądowego zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi. Wczoraj trafili do Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli, gdzie zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi stalowowolska Policja.


Odpowiedzą za kradzież drewna i inne przestępstwa

26 maja 2011

Wczoraj po południu policjanci ze stalowowolskiej komendy zatrzymali na gorącym uczynku kradzieży drzewa 25-letnich braci. Mężczyźni dokonali wyrębu i kradzieży drewna olchy. Obaj byli pod wpływem alkoholu. Trafili do policyjnego aresztu. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

Kilka minut po godz. 13 do policjantów z Posterunku Policji w Pysznicy dotarła informacja o przestępstwie wyrębu i kradzieży drewna w miejscowości Kłyżów. Natychmiastowe działania podjęte przez policjantów doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn. Byli to bracia bliźniacy w wieku 25 lat. Policjanci zatrzymali ich w momencie, gdy przecinali oni drewno olchy na mniejsze kawałki piłą spalinową. Na miejscu przestępstwa znajdował się również ciągnik rolniczy z przypiętym wozem konnym.

Policjanci wykonali oględziny, zabezpieczyli piłę spalinową oraz ślady. Ponadto w toku dalszych czynności ustalili, że jeden z braci pijany kierował ciągnikiem rolniczym. Mężczyzna ten miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych do 25 maja 2014 roku wydany przez Sąd Rejonowy w Stalowej Woli. Badanie wykazało u niego 2,47 promila alkoholu w organizmie. Również drugi z braci był pod działaniem alkoholu, mężczyzna miał 2,32 promila.

Obaj trafili do policyjnego aresztu. Pokrzywdzony w tej sprawie mężczyzna swoje straty oszacował na 600 złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Posterunek Policji w Pysznicy.


Uwaga rowerzyści, zmiany w prawie drogowym

 

21 maja 2011

Od 21 maja 2011 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego wprowadzone Ustawą o zmianie ustawy prawo o ruchu drogowym. Nowe prawo drogowe zawiera wiele zmian szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i wygody rowerzystów.

Jakie zmiany wprowadzono? Oto najważniejsze z nich:

 • specjalne pasy ruchu dla rowerów i śluzy rowerowe na skrzyżowaniach;
 • możliwość wyprzedzania rowerem pojazdów jadących w korku z ich prawej strony;
 • kierowca musi częściej ustępować pierwszeństwa rowerzyście;
 • zakaz zatrzymywania na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej ( za wyjątkiem rowerów );
 • w niektórych sytuacjach rowery będą mogły jechać obok siebie.


Rowerzysta na chodniku:

Rozszerzono listę sytuacji, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku. Z dniem wejścia w życie nowych przepisów rowerzysta będzie mógł korzystać z chodnika w sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła.W takiej sytuacji rowerzysta pamiętać jednak musi o tym, że na chodniku pierwszeństwo zawsze ma pieszy.

Więcej informacji o zmianach w przepisach znajdziesz na stronie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.Jechał pijany i wbrew zakazowi

20 kwietnia 2011

Policjanci z Referatu Ruchu Drogowego zatrzymali wczoraj wieczorem nietrzeźwego rowerzystę. Podczas kontroli okazało się, że 43-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu stalowowolskiego posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Za swoje zachowanie odpowie przed sądem.


Wczoraj około godz. 21.45 w Pysznicy policjanci stalowowolskiej drogówki zatrzymali do kontroli rowerzystę. Był nim 43-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego. Policjanci wyczuli od niego silną woń alkoholu. Przeprowadzone badania wykazały u 43-latka 3,2 promila. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.


Ukradł drewno brzozowe

13 kwietnia 2011


Policjanci z posterunku w Pysznicy ustalili wczoraj sprawcę kradzieży drewna brzozowego. Jest nim 27-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego. Funkcjonariusze zabezpieczyli samochód wraz ze skradzionym drewnem.


Do kradzieży doszło w lasach w pobliżu Jastkowic (gmina Pysznica) w nocy z poniedziałku na wtorek. Z informacji przekazanej przez leśniczego wynikało, że skradzione zostało drewno brzozowe w ilości 2,3 metra sześciennego o wartości ponad 500 złotych na szkodę Nadleśnictwa Janów Lubelski.

W wyniku podjętych działań policjanci wraz ze strażnikami leśnymi ustalili, że związek z tą kradzieżą może mieć 27-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu stalowowolskiego. Na terenie jego posesji funkcjonariusze w samochodzie marki Ford Transit ujawnili drewno brzozowe. Mężczyzna nie przyznawał się do kradzieży, jednak nie był w stanie powiedzieć skąd drewno wzięło się w jego aucie.

Funkcjonariusze zabezpieczyli pojazd wraz z brzozowym drewnem. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Posterunek Policji w Pysznicy.

 

Dopalacze - śmiertelne kolekcjonerstwo

12 kwietnia 2011

 

Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli, Starostwo Powiatowe oraz Miejska Biblioteka Publicza im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli organizują powiatowy konkurs literacki pod nazwą "Dopalacze - śmiertelne kolekcjonerstwo". Jest on adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W konkursie tym mogą wziąć udział osoby, które pragną podzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą tzw. dopalacze, oceną ich skutków oraz podejmowanych w tym zakresie działań profilaktycznych.

Materiały konkursowe należy składać do 30 kwietnia 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Staszica 14 w Stalowej Woli. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w dniu 13 maja 2011 roku w Czytelni dla Dorosłych.

Zapraszamy do udziału w konkursie.

 

R E G U L A M I N   K O N K U R S U


Cele konkursu:

1. Zwrócenie uwagi na zagrożenia związane ze stosowaniem dopalaczy.
2. Uświadomienie ryzyka zdrowotnego, a w szczególności uzależnienia od dopalaczy.
3. Kształtowanie wśród młodzieży umiejętności bezpiecznych i ciekawych form rozrywki bez
    użycia dopalaczy.

Warunki uczestnictwa:

W konkursie mogą wziąć udział osoby pragnące podzielić się dwoją wiedzą i przemyśleniami na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą tzw. dopalacze, oceną ich skutków oraz podejmowanych działań profilaktycznych.


Praca oparta na obserwacji, własnych przeżyciach lub doświadczeniach może być napisana w dowolnej formie literackiej, np. opowiadanie, list, wywiad, itp. obejmującej min. 2 strony maszynopisu. Przyjmowane będą również prace napisane odręcznie ( pismo wyraźne i czytelne ).


Wypowiedzi pisemne powinny być oznaczone godłem ( pseudonimem ). To samo godło należy umieścić na dołączonej kopercie, zawierającej kartkę z danymi o autorze ( imię, nazwisko, wiek, nazwa i adres szkoły, klasa, adres zamieszkania, nr telefonu ewentualnie adres e-mail ) oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystanie danych osobowych dla potrzeb biblioteki według zamieszczonego wzoru ( Dz. U. 1997 nr 133 poz. 883 ) [podpisane przez rodzica lub opiekuna.


Materiały konkursowe należy składać do dnia 30 kwietnia 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli ulica Staszica 14.


Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w Czytelni dla Dorosłych MBP w Stalowej Woli w dniu 13 maja 2011 roku.

 

W wypadku w Pysznicy ucierpiał rowerzysta

 

4 kwietnia 2011

 


W niedzielne popołudnie stalowowolscy policjanci interweniowali na miejscu wypadku drogowego, do jakiego doszło w Pysznicy. Ucierpiał w nim 23-letni rowerzysta, który z obrażeniami trafił do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.

Do zdarzenia doszło w Pysznicy, na ulicy Wolności około godz. 14.45. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 23-letni mężczyzna jadący rowerem na prostym odcinku drogi nie zachował ostrożności i najechał na tył samochodu osobowego marki Citroen Xsara. W wyniku upadku rowerzysta doznał stłuczenia głowy i wstrząśnienia mózgu i został przewieziony do stalowowolskiego szpitala.

Nad wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności zdarzenia pracują policjanci z Posterunku Policji w Pysznicy.

 

Nie bądź obojętny na krzywdę zwierząt

 

3 kwietnia 2011

 


Każdy z nas powinien pamiętać, że zwierzę nie jest rzeczą. Jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

 

Osoba, która wie o przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt, uśmierconym lub maltretowanym zwierzęciu, powinna zawiadomić o tym Policję lub organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt, z którymi Policja współpracuje w tym zakresie.

Informacje można zgłaszać korzystając ze specjalnego formularza, e-mailowo pod adres prewencja@podkarpacka.policja.gov.pl oraz telefonicznie do koordynatora w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie - pod tel. 510-997-149 lub w sytuacjach bezzwłocznych na numer alarmowy Policji - 997.


Powiatowy turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym

 

1 kwietnia 2011

 


W Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli policjanci ze stalowowolskiej komendy we współpracy z Automobilklubem Stalowa Wola oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu zorganizowali powiatowy finał turnieju bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zwyciężyli gimnazjaliści z Rzeczycy Długiej i uczniowie Szkoły Podstawowej w Kłyżowie. Reprezentować oni będą powiat stalowowolski w finale wojewódzkim.

Celem rozgrywanego turnieju jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy eliminacji musieli rozwiązać test zmierzyć się z zadaniem z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz pokonać rowerem tor przeszkód. Turniej przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła dryżyna ze Szkoły Podstawowej w Kłyżowie w składzie:

 • Daniel Bis
 • Oskar Krawczyk
 • Jan Pietroniec

 
Opiekunem zwycięskiej drużyny był Sławomir Sobiło.

Drugie miejsce przypadło w udziale uczniom ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej, a trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zbydniowie.

Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwali młodszy aspirant Marek Brzeziński i sierżant Szymon Kuziora ze stalowowolskiej drogówki oraz Sędzia Sportów Samochodowych Andrzej Jabłoński z Automobilklubu Stalowa Wola. Nagrody ufundował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, Automobilklub Stalowa Wola, Starostwo Stalowowolskie oraz Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.

Zwycięskie drużyny odebrały nagrody z rąk Wicestarosty Stalowowolskiego Mariusza Sołtysa oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli podinsp. Lucjana Maczkowskiego.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w finale wojewódzkim.


Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań


1 kwietnia 2011

 


W dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzony narodowy spis powszechny ludności i mieszkań.

Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań przeprowadzony będzie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku. Rachmistrze spisowi rozpoczną zaś pracę dopiero od 8 kwietnia i będą zbierać dane do 30 czerwca. Tylko w tym czasie będą odwiedzać mieszkańców w ich mieszkaniach.

Obchód przedspisowy w ramach Narodowego Spisu Powszechnego odbywać się będzie od 1 do 17 marca, jednak wszystkie czynności rachmistrzów będą odbywały się przed domem lub mieszkaniem osób objętych spisem.

Należy pamiętać, że w trakcie realizacji prac związanych ze spisem rachmistrz spisowy zobowiązany jest nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem. Dodatkowo opatrzony on będzie pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator.

W swojej pracy rachmistrz posługuje się terminalem mobilnym, na którym uzupełnia wszystkie pozyskane od respondenta informacje. Jedyną formą zbierania danych podczas spisu jest forma elektroniczna. W celu potwierdzenia tożsamości rachmistrza można skontaktować się z pracownikami właściwego terytorialnie Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego lub Gminnego Biura Spisowego znajdującego się przy każdym Urzędzie Gminy.

Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym znajdziesz tutaj.


Wybierz imię dla policyjnego psa

 

27 marca 2011
Już wkrótce do stalowowolskiej komendy trafi pies, który wspólnie z policjantami będzie patrolował ulice miasta. Policjanci ogłaszają konkurs na imię dla czworonoga. Na propozycje czekamy do 15 kwietnia.

By wziąć udział w konkursie, wystarczy wymyślić imię, jakie mógłby nosić pies, który w kwietniu zasili szeregi stalowowolskiej Policji. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na propozycje imion czekamy do 15 kwietnia 2011 roku. Można je przesłać pocztą na adres: Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli, ul. Popiełuszki 24, 37-450 Stalowa Wola z dopiskiem „imię dla psa” lub na e-mail: imiedlapsa@wp.pl.

W zgłoszeniu należy podać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania i telefon kontaktowy. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę rzeczową oraz wspólnie z przewodnikiem będzie uczestniczył w pierwszym patrol z czworonogiem.


Dozór dla złodzieja metalowych kratek

10 lutego 2011

 


Wczoraj Prokurator Rejonowy w Stalowej Woli zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru wobec 24-letniego mężczyzny, który kradł metalowe kratki z mostu na rzece San. Mężczyźnie za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do kradzieży doszło w poniedziałek w Brandwicy około godz. 18.25. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że z mostu na rzece San młody mężczyzna kradnie metalowe elementy. Policyjny patrol natychmiast udał się na miejsce zdarzenia. Stróże prawa zauważyli pod jednym z przęseł zaparkowany samochód, w którym siedział młody człowiek. Funkcjonariusze wylegitymowali go. Był to 24-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego.
Mężczyzna ukradł 13 metalowych kratek, których wartość oszacowano na ponad 2100 złotych. 24-latek trafił do policyjnego aresztu.

Wczoraj Prokurator Rejonowy w Stalowej Woli zastosował wobec 24-latka policyjny dozór. Dalsze xzynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.


Kradł elementy mostu

8 lutego 2011

 


Policjanci ze Stalowej Woli zatrzymali na gorącym uczynku 24-letniego mężczyznę, który kradł metalowe kratki z mostu na rzece San. Policjanci odzyskali skradzione elementy. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Za kradzież grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do kradzieży doszło w Brandwicy około godz. 18.25. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że z mostu na rzece San młody mężczyzna kradnie metalowe elementy. Policyjny patrol natychmiast udał się na miejsce zdarzenia. Stróże prawa zauważyli pod jednym z przęseł zaparkowany samochód, w którym siedział młody człowiek. Funkcjonariusze wylegitymowali go. Był to 24-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego.

W samochodzie mitsubishi carisma na tylnej kanapie oraz w części bagażowej znajdowały się metalowe kratki służące do poruszania się pod mostem podczas wykonywania konserwacji. Było ich 8. W trakcie rozmowy z policjantami mężczyzna przyznał, że odkręcił je z mostu. Podczas sprawdzania terenu wokół mostu za jednym z filarów policjanci odnaleźli kolejnych 5 kratek przygotowanych do wywiezienia. 24-latek powiedział, że miał je zabrać następnym kursem. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę w policyjnym areszcie. Zabezpieczyli też skradzione elementy. Straty oszacowano na ponad 2100 złotych.

24-latek usłyszy zarzut kradzieży. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.

 

Uważajmy na oszustów!

 

22 stycznia 2011

 


- Pilnie potrzebuję pieniędzy… - taki telefon może odebrać każdy z nas, nie zdając sobie sprawy, że może mieć do czynienia z przestępcą. Oszuści działający metodą na tzw. "wnuczka” wprowadzają swoje ofiary w błąd podając się za członka rodziny, prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, iż rozmawia z kimś z krewnych. Pamiętajmy, że wystarczy jeden telefon do bliskich, aby potwierdzić z kim mamy do czynienia.

Sprawcy posługujący się metodą na "wnuczka” często działają w zorganizowanych grupach - w celu osiągnięcia korzyści majątkowych wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca, synową lub podając się za członka rodziny znajomych, sąsiadów, przyjaciół.

Najpierw typują swoje potencjalne ofiary – najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie w dużych miastach. Wykorzystują głównie dane zawarte w książkach telefonicznych, wyszukując imiona, które rzadko występują współcześnie.

Następnie dzwonią do tych osób i w czasie rozmowy wzbudzając przekonanie, że są ich krewnymi czy znajomymi, proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na różnego rodzaju cele. Oszust, podszywający się pod krewnego, opisuje jakieś zdarzenie i prosi o pomoc finansową związaną z pokryciem jakichś kosztów. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, zakup leków, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji czy wypadku drogowego lub leczenia szpitalnego.

Oszuści prowadzą rozmowę w specyficzny sposób, tak aby potencjalna ofiara sama domyśliła się i „zgadła” z kim rozmawia, często też aby sama zaoferowała udzielenie wsparcia finansowego. Kiedy już zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać.

W ubiegłym roku na terenie Stalowej Woli policjanci nie odnotowali przestępstw popełnionych metodą „na wnuczka”. Było jednak kilka przypadków oszukania ludzi starszych innymi metodami.

Aby ograniczyć takie przestępstwa policjanci opracowali program prewencyjny „Stop oszustwom” i będą go realizować przez najbliższe trzy lata. W tym czasie stróże prawa będą spotykać się z osobami starszymi i przestrzegać je przed zagrożeniami oszustw popełnianych różnymi metodami. Program będzie realizowany na terenie całego powiatu stalowowolskiego.


Pijany kierowca mazdy uciekał przed policjantami

 

18 stycznia 2011

 


28-letni mężczyzna, kierowca samochodu marki Mazda uciekał wczoraj wieczorem przed policjantami. Mężczyzna był pijany, miał 1,32 promila alkoholu w organizmie. Posiadał też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów do sierpnia 2011 roku. Za swój czyn odpowie przed sądem.

Wczoraj około godz. 21.30 oficer dyżurny stalowowolskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że mężczyźni poruszający się samochodem marki Mazda w Pysznicy zaczepili mężczyznę i zaczęli go kopać, po czym wsiedli do auta i odjechali. Natychmiast w rejon zdarzenia udał się policyjny patrol, który na ulicy Wolności w Pysznicy zauważył mazdę. Policjanci chcieli zatrzymać pojazd do kontroli. Jego kierowca nie zareagował na polecenia nakazujące zatrzymanie i przyspieszył.

Policjanci rozpoczęli pościg. Jadący mazdą skręcił w ulicę Poniatowskiego, jechał brawurowo zmuszając innych kierowców do gwałtownego hamowania. Następnie skręcił w ulicę KEN, skrzyżowanie z aleją Jana Pawła II przejechał na czerwonym świetle, również skrzyżowanie ulicy KEN z ulicą Wojska Polskiego przejechał na czerwonym sygnale zmuszając innych kierowców do gwałtownego hamowania. Kontynuując ucieczkę skręcił w ulicę Okulickiego i na tej ulicy został zatrzymany.

W samochodzie byli dwaj mężczyźni i kobieta. Kierowca i pasażer nie chciali wyjść z auta. Byli agresywni, szarpali i popychali interweniujących policjantów i nie reagowali na polecenia zachowania zgodnego z prawem. Funkcjonariusze musieli obezwładnić mężczyzn. Po przewiezieniu do komendy policjanci ustalili, że kierującym jest 28-letni mieszkaniec Krakowa, a pasażerem 18-letni mieszkaniec Stalowej Woli. Obaj mężczyźni byli pijani. Kierowca miał 1,32 promila alkoholu w organizmie, a pasażer 1,63 promila. 28-latek miał zakaz kierownia wszelkimi pojazdami do 27 sierpnia 2011 roku wydany przez Sąd Rejonowy w Krakowie. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu. Jadąca z nimi kobieta po wykonaniu czynności została zwolniona. Pojazd został zabezpieczony przez właścicielkę.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.


Niebieska Linia dla ofiar przemocy w rodzinie

 

4 stycznia 2011

 


0801 12 00 02 - to numer infolinii, pod którym wszelką pomoc znajdą osoby pokrzywdzone przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy, w szczególności sprawców przemocy domowej. Uruchomienie telefonu było możliwe dzięki porozumieniu, podpisanemu przez Komendanta Głównego Policji, Ministra Sprawiedliwości oraz Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dziś, w siedzibie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona uruchomieniu telefonu interwencyjno-informacyjnego dla osób pokrzywdzonych przestępstwem przemocy w rodzinie. Wzięli w niej udział m.in. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk oraz Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

 

Infolinia prowadzona jest przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ramach ogólnopolskiego numeru Niebieskiej Linii 0801 12 00 02. Jego zadaniem jest wszechstronna i skuteczna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy lub groźby jej użycia, w szczególności sprawców przemocy domowej.

 

Obsługą infolinii zajmują się konsultanci Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Pod numerem Niebieskiej Linii osoby poszkodowane przemocą w rodzinie znajdą wszelką niezbędną pomoc, zarówno psychologiczną, prawną, jak i interwencyjną.


 

 

Nie daj się złodziejowi

9 grudnia 2010


W gorącym okresie przedświątecznych zakupów, kiedy jesteśmy zaabsorbowani poszukiwaniem prezentów dla najbliższych, nasza czujność ulega uśpieniu, co zostaje wykorzystane przez złodziei.

Okres przedświąteczny to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Na ulicach miasta pojawi się więcej policyjnych patroli, a wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo w czasie wielkich zakupów. Pod specjalnym nadzorem znajdą się centra handlowe, sklepy, parkingi, bazary, przystanki autobusowe i kolejowe.

W tych najbliższych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu żadnych szans. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej atmosferze.Większość z nas pochłonieta jest robieniem w pośpiechu zakupów i nie zwraca uwagi na to, co dzieje się wokół. A taki moment to wspaniałe warunki do działania kieszonkowców, którzy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają się jej przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Ich zadanie jest ułatwione, gdy osoba ma na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz. Poważną przeszkodą dla złodzieja, będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożymy portfel, czy telefon komórkowy do torebki, bądź plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.

W trosce o nasze bezpieczeństwo w okolicach centrów handlowych, bazarów, w środkach komunikacji miejskiej i dworcach już teraz obecne są dodatkowe patrole, które zwracają uwagę na przestrzeganie prawa. Część z nich jest umundurowanych, część pełni ją po cywilnemu. Stalowowolskich policjantów w tych działaniach wspierać będą policjanci z Oddziałów Prewencji KWP w Rzeszowie.


Wigiliny karp pod specjalnym nadzorem

3 grudnia 2010

W 2009r. wprowadzono nowelizację do ustawy o ochronie zwierząt, która stworzyła nową sytuację prawną - karpie i inne ryby podlegają takiej samej ochronie prawnej jak pozostałe zwierzęta kręgowe. Dlatego też  zachodzi konieczność ścisłego stosowania przepisów dotyczących ochrony zwierząt, np. w związku ze świąteczną tradycją kupowania żywych ryb na wieczerzę wigilijną. Podstawą prawną jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r.  oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi z dnia 9 wrześnjia 2004r. w sprawie kwalifikacji osób&nbs

Zobacz także

BIP

epuap

dziennik ustaw

monitor polski

dziennik urzedowy