Misyjne granie

Dodano 2012-08-22 przez Beata Biały

w Kłyżowie

W dniach 18-19 sierpnia 2012 r. na obiektach sportowych w Kłyżowie odbyło się „Radosne Misyjne Granie” – impreza charytatywna, z której całkowity dochód przeznaczony zostanie na budowę Centrum Katechetycznego w parafii Pueblo Nuevo ( Ekwador ), gdzie swą misyjną posługę pełni ks. Wiesław Podgórski, pochodzący właśnie z Kłyżowa.
Pierwszy dzień minął pod znakiem zmagań siatkarskich. Wzięło w nich udział 6 drużyn żeńskich i 12 ekip męskich. Po długotrwałej i zaciekłej walce o Puchar Marszałka Z. Cholewińskiego pierwsze miejsce wśród dziewcząt zajął duet Monika Pięta oraz Weronika Madej, a z męskich zespołów najlepszymi okazali się Kamil Janczara, Dariusz Piotrowski i Piotr Sołowij. Na uwagę zasługuje także dzielna walka księdza misjonarza grającego wraz z ministrantami.
Drugi dzień rozpoczął się o godz. 15:30, kiedy to uroczystego otwarcia dokonali ks. Tadeusz Pasek – proboszcz parafii Kłyżów, ks. Misjonarz Wiesław Podgórski, Pan Tadeusz Bąk – Wójt Gminy Pysznica oraz Pan Józef Gorczyca – Przewodniczący Rady Gminy Pysznica. Następnie na murawę stadionu wbiegła drużyna Księży oraz Reszty Świata, w której skład wchodził każdy parafianin chcący poprzez swoją grę uczestniczyć w tym szczytnym dziele. Arbitrem głównym tego spotkania był Pan Konrad Mężyński, Prezes Stowarzyszenia „Dobro Powraca”.  Rozgrywki zakończyły się ostatecznie wygraną Księży 5:3.
W przerwie meczu zaprezentował się młodzieżowy zespół wokalny z Jarocina śpiewając niezapomniane polskie przeboje.
Największą niespodzianką, także dla organizatorów, był występ śpiewaka operowego Pana Andrzeja Batora, ucznia króla tenorów Luciano Pavarottiego, który w swojej ponad 30-letniej karierze występował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Argentynie, Wielkiej Brytanii i koncertował przed takimi osobistościami jak: Jan Paweł II, królowa Elżbieta II czy prezydent USA Ronald Reagan.
Całą imprezę prowadził Pan Witold Tutak, który swoim komentarzem i licznymi anegdotami potrafił rozbawić publiczność zgromadzoną na trybunach.
Piknik charytatywny ubogacały liczne atrakcje takie jak: przejażdżki quadem, motocyklem, bryczkami, trabantem i konikami polskimi ze stadniny Pana Stanisława Haliniaka, który przygotował także pokaz skoków przez przeszkody. Dla każdego było coś dobrego: najmłodsze dzieciaki bawiły się na kolorowej pompowanej zjeżdżalni, a starsi mogli skosztować pysznych placków przygotowanych przez panie gospodynie i innych frykasów ofiarowanych bezinteresownie na ten cel oraz bigosu, grochówki i żurku przygotowanych i serwowanych przez harcerzy z hufca ZHP Nisko im. Szarych Szeregów.
Punktem kulminacyjnym były misyjne opowieści ks. W. Podgórskiego i trójki misjonarzy świeckich: Ewy i Rusłana Baigazin z Kazachstanu i Sergiusza Marcunowskiego z Algierii. Dzięki nim każdy mógł poznać, jak wygląda dzień powszedni misjonarza, jego radości i trudy, a także dowiedzieć się  nieco o kulturze i tradycjach krajów misyjnych.
To radosne spotkanie zakończyło się błogosławieństwem misyjnym chociaż błogosławieństwo  było odczuwalne już podczas całego „Misyjnego Grania”, gdzie królowało ogólne otwarcie, życzliwość i  hojność wobec tych którzy są ubożsi i potrzebują pomocy. To także dowód na to, że aby stworzyć coś dobrego nie potrzeba wcale dużo pieniędzy ale ludzi którzy mają pomysł chcą coś zrobić dla innych.


oprac. Aneta Tofil

Zobacz także

BIP

epuap

dziennik ustaw

monitor polski

dziennik urzedowy

Ważne dla organizacji pozarządowych

informacje o szkoleniach, naborach, wsparciu

Zobacz