Inwestycje trwają

Dodano 2012-08-02 przez Beata Biały

Inwestycje trwają

rozmowa z Panem Tadeuszem Bąkiem Wójtem Gminy Pysznica

Na terenie gminy Pysznica w ostatnich latach władze samorządowe gminy Pysznica zrealizowały wiele bardzo istotnych dla mieszkańców inwestycji. Jakie problemy dzięki temu udało się wyeliminować ?

 
Po pierwsze powstają lepsze drogi a co za tym idzie - dobry, bezpieczny i szybki dojazd do domu i do pracy, otwarcie terenów pod inwestycje szczególnie związane z budownictwem jednorodzinnym. Mamy coraz więcej mieszkańców, to cieszy.

Kolejny temat to obiekty sportowe, kiedyś na wsi był to luksus, a teraz służą sportowcom, uczniom, każdemu, kto chce czynnie wypoczywać w wolnym czasie, mam na myśli inwestycje z ostatnich lat: m.in. „Orlik” w Jastkowicach, Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Pysznicy, boiska wielofunkcyjne w Kłyżowie.
Powstały place zabaw w każdej miejscowości, a w tych większych wsiach jest ich już po kilka, mamy boiska do gry w piłkę plażową.
Za sztandarowe można uznać powstanie nowoczesnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Pysznicy z boiskami wielofunkcyjnymi, kortem tenisowym, dwoma placami zabaw, skateparkiem, stolikiem do szachów, stołem do tenisa stołowego, miejscem na grilla, sanitariatami, a także związane z tym zatrudnienie osób do organizowania zajęć na tym obiekcie i do utrzymana porządku. Mieszkańcy mogą wypoczywać, korzystać z obiektów, a dwie osoby znalazły tu pracę, co też jest warte podkreślenia.

Od kilku lat organizując imprezy plenerowe typu jarmark czy dożynki brakowało nam miejsca. „Olszynki pękały w szwach” ale od 2011 roku mamy Centrum Kulturalne w Pysznicy – czyli miejsce z prawdziwego zdarzenia na organizację tego typu wydarzeń. Zlokalizowanie w sercu wsi i rozwiązania jakie zostały zastosowane na tym obiekcie, powiem szczerze, niejeden nam zazdrości. Ja osobiście bardzo się cieszę, gdy na imprezach organizowanych przez nas tak licznie uczestniczą mieszkańcy i wspaniale się bawią, niezależnie od pogody.

Do inwestycji najtrudniejszych logistycznie, należała rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz  budowa sieci kanalizacyjnej. Tego co powstaje nie widać, bo jest zasypane ziemią, ale to inwestycja bardzo ważna i ze względu na ochronę środowiska jak i komfort życia mieszkańców.

 

Na terenie gminy Pysznica jest ponad 1 000 uczniów, którzy mogą w zależności od wieku i miejsca zamieszkania korzystać z: Przedszkola w Pysznicy, Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzakach  (klasy zerowe, sz. podstawowa), Zespołu Szkół w Pysznicy (klasy zerowe, sz. podstawowa, gimnazjum), Zespołu Szkół w Jastkowicach (klasy zerowe, sz. podstawowa, gimnazjum), Zespołu Szkół w Kłyżowie (klasa zerowa, sz. podstawowa, gimnazjum). Jakie uczniowie mają warunki nauczania ?


Jesteśmy gminą wiejską, z rocznym budżetem w wysokości niewiele ponad 25 mln zł, z tego 38 % przeznaczamy na sprawy związane z edukacją. W Pysznicy powstał kompleks szkolny z halą sportowo-widowiskową, który został oddany w 2010 r. mogę powiedzieć, że to jest szkoła na miarę XXI wieku. Inwestycje w oświatę wymagają potężnych nakładów. Trzeba pamiętać, że kiedy samorząd gminny przejmował szkoły od państwa, były one w opłakanym stanie.
Od tamtego czasu sukcesywnie się to zmienia, najpierw została rozbudowana szkoła w Jastkowicach, potem powstała sala sportowa wraz z przewiązką w Krzakach, następnie nowa szkoła w Pysznicy, a teraz przyszedł czas na Kłyżów, gdzie w 2009 roku powstała nowoczesna kotłownia – a w lipcu 2012 r. rozpoczynamy budowę sali gimnastycznej, która ma być oddana do użytku w II połowie 2014 roku.

Zaznaczam, że co roku w każdej szkole są przeprowadzane remonty, tak by warunki nauki dla naszych najmłodszych mieszkańców były jak najlepsze.

 

To już się dzieje, a co w planach w zakresie inwestycji oświatowych ?


Pamiętamy także o naszych najmłodszych podopiecznych, czyli o przedszkolakach. Obecnie przygotowujemy wniosek o dofinansowanie z RPO WP 2007 – 2013 na planowaną w najbliższym czasie termomodernizację budynku Przedszkola w Pysznicy, jeśli uda się pozyskać środki na to zadanie to otoczenie będzie bardziej kolorowe i funkcjonalne.

W przyszły roku planujemy uruchomić Centra Edukacji Ekologicznej w gminie Pysznica, w postaci ogrodów ekologicznych: przy przedszkolu, w Olszynkach w Pysznicy i wokół stawu „Ług” w Jastkowicach.

Od osoby odwiedzającej gminę Pysznica od czasu do czasu usłyszałam, że u nas drogi i chodniki powstają jak grzyby po deszczu ?  To chyba nie złudzenie ?

Jest to efekt wspólnych wysiłków. Dla mnie drogi zawsze były priorytetem, bo są ważne i dla mieszkańców i dla inwestorów. Swoimi działaniami przy poparciu radnych Rady Gminy Pysznica, zaangażowałem maksymalną ilość środków na tego typu inwestycje i to widać.
Nie udałby się tyle zrobić gdyby nie środki unijne z który powstała m.in. droga do Rudy Jastkowskiej oraz ul. Sportowa wraz z łącznikami w Pysznicy. Dzięki dobrej współpracy z władzami powiatu stalowowolskiego i naszym udziale finansowym w inwestycjach drogowych powiatu mamy coraz lepsze drogi powiatowe, w tym drogę ze Stalowej Woli do Pysznicy, co roku powstają kolejne odcinki chodników przy drodze relacji Zarzecze – Rzeczyca Długa, a w ostatnich dniach do użytku oddana została nowa droga ze Studzieńca do miejscowości Kuziory.  


Inwestycje maja ułatwiać życie mieszkańcom, jednak czy ci do których są skierowane z nich korzystają ?

Muszę przyznać że trudności są. Mam tu na myśli choćby przyłączanie się do kanalizacji. Samorząd gminy pozyskał środki na realizację inwestycji związanych z kanalizacją, by je otrzymać musiał zagwarantować, że konkretna ilość osób będzie korzystać z sieci. Teraz, po zakończeniu kolejnego etapu prac w tym zakresie okazuje się że są osoby, które pomimo obowiązujących przepisów prawnych w tym względzie nie robią z tym porządku. Zachęcam wszystkich, którzy maja taką możliwość a jeszcze nie podłączyli się do istniejącej sieci kanalizacyjnej by to zrobili, bo ich opieszałość utrudnia starania gminy Pysznica o dofinansowanie na inwestycje kanalizacyjne w oczekujących na to miejscowościach (m.in. Olszowiec, Kłyżów, Brandwica czy Krzaki).


Jakie znaczenie ma pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację inwestycji na terenie gminy Pysznica?


Na większość działań o których mówiłem otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych, budżetu państwa, samorządu województwa podkarpackiego. Bez tego wsparcia finansowego nie byłaby możliwa realizacja wielu przedsięwzięć. Nauczyliśmy się pozyskiwać środki i nie odpuszczamy – nasze doświadczenie procentuje.


Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

Zobacz także

BIP

epuap

dziennik ustaw

monitor polski

dziennik urzedowy

Ważne dla organizacji pozarządowych

informacje o szkoleniach, naborach, wsparciu

Zobacz